YMM AHMET GÜNDÜZ “GELECEĞE GÜVENLE BAKABİLİRİZ” DEDİ

YMM AHMET GÜNDÜZ “GELECEĞE GÜVENLE BAKABİLİRİZ” DEDİ

YMM AHMET GÜNDÜZ “GELECEĞE GÜVENLE BAKABİLİRİZ” DEDİ

YMM AHMET GÜNDÜZ 12.09.2013 TARİHLİ PENDİK GAZETESİ ROPÖRTAJINDA “GELECEĞE GÜVENLE BAKABİLİRİZ” DEDİ

İsabetli  öngörüleri ile ilçe kamuoyunun dikkatini çeken Yeminli Mali Müşavir Ahmet Gündüz Yazı İşleri Müdürümüz Metin Yazıcı’ya gündemi değerlendirdi :

Gündüz:  “Geleceğe güvenle bakabiliriz, Pendik 700 bini aşkın nüfusu ile Anadolu’daki birçok ili geçmektedir. Bu nedenle Pendik artık bana göre bir şehirdir. İlçedeki Hava Limanı, Marinası, Deniz İskelesi, Tren İstasyonu ve konumu itibari ile önemlidir. Pendik’e sahip çıkmalıyız” diyor

Faaliyetlerini Pendik’te sürdüren YMM Ahmet Gündüz, Yeminli Mali Müşavirlik hizmetlerinin yanı sıra, bir patent firmasının da ortağı olan, ekonomik hayatta olduğu kadar, sosyal ve siyasi hayatta da oldukça renkli bir isim. Ahmet Gündüz, geçtiğimiz dönem AK Parti’den Milletvekili Aday Adayı olarak, siyaset sahnesine görkemli bir giriş yapmış ve bu süreçte gerçekleştirdiği çalışmalar ile partisinin seçim çalışmalarına aktif destek vermişti.

Gerek ekonomik gerekse siyasi söylemleri ile yerel basının da sürekli ilgi odağı olan, gazetelerde, dergilerde ve internet sitelerinde birçok kez haberleri ve röportajları yayınlanan Ahmet Gündüz’den; ilçenin ve ülkenin yakın gündemiyle ilgili olarak bir kez daha görüşlerini alıyoruz.

İşte Gündüz’e yönelttiğimiz sorular ve cevapları:

 

Siz geçtiğimiz yıllarda altın ve dolar ile ilgili hareketlenmelerde yapmış olduğunuz isabetli öngörülerle dikkat çekmiştiniz. Bu günlerde de altın dolar ve Euro yerinde durmuyor?

Sayın Metin Bey, biliyorsunuz ülkemiz Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren, Avrupa’nın Arap dünyasına geçişi için en güzel bir köprüdür. Yüz yıllardan beri ticaretin seyri Asya ve Avrupa kıtalarına akışı bu topraklardan olmuştur. Bu seyir hala da böyledir.  Ülkemiz 2001 mali ve siyasi krizinin ardından tek başına AK Parti’nin iktidara gelmesi ile ülkede güven güçlenmiş, İslam dünyasının güvenini kazanarak, yatırımın ve ticaretlerini Türkiye’de değerlendirme yönünde eğilimler artmıştır. Böylece İslam sermayesi Türkiye’ye doğru kaymıştır. Aynı şekilde sadece sermaye hareketleri değil, Türk televizyonları, Türk dizilerine merak ülkemiz kültürel ve sosyal  anlamda İslam coğrafyasında rağbet görmeye başlamıştır. Biz göre bu İslam coğrafyası ile olan  bu ilişkilerimiz  bundan sonraki yıllarda da artarak devam edecektir.

Bu nedenle ülkemizde 10 yıldan beri yabancı para sıkışıklığı olmamış, döviz rezervlerimiz de böylelikle çoğalmıştır. Ancak 2008  Amerika’da başlayıp tüm dünyayı etkileyen mali kriz AK Parti yönetimindeki hükümetimizin zamanında yaptığı uyarı ve önlemleri ile gerçekten teğet geçmiştir.  Ülkemizde 2009 yılından itibaren ekonomi tekrar canlanmaya başlamış ve ekonominin çarkları dönmeye başlamıştır. Yine 2011 yılına gelindiğinde Avrupa ülkeleri hala 2008 mali krizini iyi yönetemedikleri için ülkelerin ekonomileri bozulmuş, özellikle Yunanistan, İspanya ve İtalya’nın zor duruma düşmesi Euro’nun dünya genelinde güveni etkilemiş, Avrupa’da kriz derinleşecek düşüncesi beklenirken Mısır, Tunus, Libya’daki ayaklanmalar, Suriye’de Esed yönetiminin uyguladığı şiddet hareketleri dünyada İslam coğrafyasında tedirğinliğe yol açmış,  yatırım ve ticarette ani daralmaya yol açmıştır.

 

Nasıl gelişir?

Biz 2012 yılı başlarında Suriye’deki iç savaşın durması veya durdurulması gerektiğini söyledik. Eğer 2013 ortalarına doğru bu sorunun devam etmesi halinde Türkiye’de döviz kurlarında oynama olabileceğini söylemiş idik. Öyle de oldu. Suriye sorunu hala çözümsüz kalıyor ve Türkiye ile Suriye ilişkileri çok gergin. Türkiye dost ve yardımsever tavrını hiçbir zaman bozmadı ve 600 bini aşkın Suriyeli kardeşlerimize evini açtı. Kan ve zulmün durması gerekir. Savaş çözüm değildir. Ülke kendi dinamiklerini harekete geçirmeli ve buna Türkiye mutlaka destek olmalıdır.  Bence Türkiye direkt müdahale etmeyecektir. BM kararı alınması yönünde G-20 zirvesinde baskılar artmalı ve sonuç uluslar arası konsepte sonuçlanmalıdır. Aksi halde ülke dosta düşman gibi davranan taraf olmamalıdır.

 

Yatırımcılara tavsiyeleriniz neler olur?

Biz Ülkemiz yatırımcılarına kafalarının Suriye veya Mısır’daki olaylara kaptırmamalarını, enerjilerini kaybetmemelerini tavsiye ederiz. Yabancı paralardaki dalgalanmaları da görüp yatırımdan caymasınlar. Ülkemizde döviz kurları KISA SÜRELİ dalgalanmalara maruz kalabilir. Ancak UZUN vadede döviz kurlarında 10 yıl öncesinde olduğu gibi % 100 gibi kalıcı bir dalgalanma veya develüasyon beklenmesin.

Ayrıca dünya genelinde kurlar,  faiz ve altın değerleri arasında gel gitler bugün olduğu gibi her zaman olacaktır. Yatırımlarınızı kısa vadede dövize yatırabilirsiniz ancak uzun vadede döviz stabil kalacak, altına geçişler olacaktır.

 

Yeni vergi kanunu ve ticari dünyadaki kanun – kural değişikliklerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Neler oluyor ve ekonomiye yansımaları nasıl olacak?

Ülkemizde birçok kural değişiyor. Özellikle ticaretin şekli değişti. Devletimizde bu anlamda yeni kanunlar çıkarıyor. Yeni Türk Ticaret Kanunu, Çek Kanunu, E-Defter, E-Fatura Mevzuatı gibi… Biz hep şunu diyoruz ticareti yasalara değil, yasalar ticarete uygun olmalıdır. Doğası itibari ile yanlış çıkarılan yasalar uygulanmıyor. Bu nedenle yasa yapanların mutlaka ticareti anlayan ve para pul görmüş  hem parayı hem de insan idare etmiş  kişilerden olması yapılacak yasaların uygulanarak ticaretin ve hayatın kolaylaşmasını sağlıyor. Ülkemizde sosyal güvenlik mevzuatında yapılan kolaylıklar, E-Devlet uygulamaları, eğitim ve öğretim hayatında yapılan adımlar ülkemizi modern ve gelişmiş ülke standartlarına taşıyor.

Bize göre dünya için Türkiye yatırım yapılacak güvenli bir limandır. Ayrıca Türkiye’nin stretejik konumu hem Rusya hem Avrupa ülkeleri açısından Asya ve İslam dünyasına iletişim ve ulaşımın ana gövdesidir. Bu nedenle devletimizin yeni açacağı Kanal – İstanbul, 3. Hava Limanı, enerji ve ulaşımda yaptığı yatırımlar ülkemizin gelişmesini, ekonomisinin yükselmesini sağlayacaktır.

 

Pendik’teki ticari hayatı nasıl değerlendiriyorsunuz. Küçük esnafın orta ölçekli ve büyük ölçekli işletmelerin durumu ne?

Sayın Metin Yazıcı, Pendik 700 bini aşkın yerel nüfusu gün içinde 1 milyon 500 bini bulmaktadır. Bu kadar yüksek nüfuslu bir şehirde yaşıyoruz. Bu büyüklüğün farkında olmalıyız. İLÇEMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ. İlçemizi bu anlamda dinamikleri TREN İSTASYONU, SABİHA GÖKÇEN HAVA LİMANI, MARMARA ARAŞTIRMA HASTANESİ, TEKNOPARK, PENDİK MARİNA, VİAPORT, METRO, PENDORYA VE NEOMARİN ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ve unutmamalı ki Pendik çarşısı ve sanayi kuruluşları ile PENDİK Anadolu yakasının incisi konumundadır.

 

Sık sık işletmelerin açılıp kapandığını görüyoruz. Bu sıklık neden yaşanıyor?

Pendik çarşı ve civar bölgelerde çeşitli İşletmelerin açıldığını ama uzun süre olmadan kapandıklarını gözlemlemekteyiz.  Ülkemizde olduğu gibi Pendik İlçesinde de ticaretin şekli değişti. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları kaliteli ve markalı ürünlerin alımına, markasız ürünlerin ve kalitesiz ürünlerin alınmadığı bir eğilim var. Tüketiciler haklarını biliyor. Ürünü beğenmediğinde değiştirebileceği, tam hizmet alabileceği, üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat eden bilinçli bir toplum olduk. Bu bizim güzel gelişmelerimizdendir. Bu nedenle bir işletme mutlaka müşterisini dinleyen, müşterisinin haklarını koruyan yapıda olmalıdır.

Pendik tren İstasyonu çalışmaları ilçemize geliş gidişleri zorlaştırması, Pendik tren İstasyonunun çalışmıyor olması geçici olarak Pendik çarşıya gelen insan sayısını azaltmıştır.

Bize göre, Pendik semt pazarının Pendik sahilinde olması, Pendik tren istasyonun yeniden inşa edilmesi çalışmaları İlçemizdeki canlılığı azaltmıştır. Ancak yakın gelecekte Pendik tren istasyonun çalışmaya başlayacaktır.  Pendik Anadolu’ya giden trenlerin ana merkezi olacaktır.  Bu gelişme bile Pendik çarşının yakın gelecekte çok daha gelişeceğinin habercisidir.

 

Uygulanan vergi affı ekonomimizi nasıl etkiledi. Yeni bir af söz konusu mu?

Devletimizin çıkardığı vergi düzenlemeleri ve vergi barışı yasası ülkemize hem yurt dışında bulunan döviz ve kaynakların ülkemize gelmesini sağlamış hem de vergi mükellefleri ile vatandaşların ödeyemediği vergi, cezaların ödenebilir hale gelmesi ile mükelleflerin borçlarından kurtulmalarına bir fırsat yaratılmıştır. Bize göre, afları teknik olarak doğru düzenlemeler değildir. Ancak mükelleflerin borçları karşısındaki mağduriyetleri açısından yararlı olmuştur.  Yakın zamanda vergi anlamında bir af beklenmemektedir. Bu nedenle vatandaşlarımıza vergilerini zamanında ödemelerini öneririz.

 

Siz geçtiğimiz dönem AK Partiden milletvekili aday adayı olmuştunuz. Bu dönem önümüzde yine bir belediye başkanlığı ve milletvekili seçimleri var. Herhangi bir adaylığınız söz konusu mu? Siyasi atmosferi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz Ülkesini seven, milleti ve ülkesinin çıkarlarını her zaman ve zeminde koruyan birisiyiz. Komşularımızda her ne kadar iç savaş ve ayaklanmalar olmasına rağmen ülkemizin dinamikleri ve siyasi idareye olan güven nedeniyle istikrar hakimdir. Ülkemiz 2001 yılındaki ve daha önceki mali ve siyasi krizleri unutmamalıdır.  Türkiye gelecekte dünyanın ilk 8 ekonomisi arasına girmeye aday bir ülkedir. Bu bağlamda Pendik ilçesi de 700 bini aşkın yerleşik nüfusu gün içersinde 1 milyon 500 bine ulaşan nüfusu ile anadolu yakasının en önemli ilçesidir.  İlçemize ve ülkemize sahip çıkalım. İlçemizi ve ülkemizi yönetmeye aday olan kadroların mutlaka deneyim sahibi olması, parayı ve insanı  idare edebilme nosyonu olmalıdır.  Projesiz, plansız, ekipsiz, parayı ve insanı yönetme kabiliyeti olmayan kişileri ve partileri yönetimlere seçmemeliyiz. Bu bağlamda AK Parti ve ekibi bu güne kadar olduğu gibi yarınlarda da ülkeyi ileriye taşıyacağına inancımız tamdır.

Biz hiçbir zaman makam, mevki hırslısı biri değiliz. Bizim için ülkeye ve ilçemize kim hizmet edebilecek ve faydalı olacaksa biz orada sonuna kadar varız ve yardıma hazırız. Eğer bize de görev verilir ise görevden kaçmayız

Bizim Pendik ve ülkemiz için bir çok projelerimiz vardır. Bunlardan bazıları şunlardır; Pendik çarşısını cıvıl cıvıl yapacak sosyal ve kültürel etkinlikleri yapmak, Pendik sahil şeridininin açık hava sahnesi ve eğlence merkezi olmasını sağlamak, Anadolu Fuar Merkezi Projesi’ni hayata geçirmek, Pendik’in merkezini ve her mahallesini canlandırıcı etkinlik ve çalışmalar yapmak, Pendik Gözdağı Tesisleri’ni aktif değerlendirmek, ilçemizin merkezine spor alanları kazandırmak isteriz.

Tabiî ki ülkemiz için de vergi adaletini sağlama, kayıtdışı ekonomi ile mücadele ve İşsizliği önlemeye yönelik projelerimiz vardır.

Benimle yaptığınız bu söyleşi için teşekkür ederim.

Ahmet  GÜNDÜZ

Yeminli Mali Müşavir